Миколаївський зоопарк

Миколаївський зоопарк був заснований міським головою Миколою Павловичем Леонтовичем. Як сам він пише в звіті Миколаївського окружного виконавського комітету за 1923 рік, Госакваріум заснований 26 квітня 1901 року.
До революції Акваріум був його приватною колекцією і розміщувався в будинку міського голови. Вже в дореволюційний час колекція Леонтовича була широко відома в Росії і Європі. Акваріум був обладнаний за останнім словом техніки того часу: мав електричні компресори, підігрівачі. Риби були розміщені в 75 акваріумах. Об'єм деяких з них доходив до 3000 л. Колекція налічувала близько 50 видів риб і земноводних, понад 1000 екземплярів. Н. П. Леонтович постійно публікував статті по акваріуму, був активним членом суспільства любителів природи м. Миколаєва. Подібних колекцій у всій Європі було тільки сім.
У 1918 р. колекція Леонтовича була націоналізована, а він сам був призначений першим директором Госакваріуму.
З великими втратами Акваріум пережив громадянську війну. І 25 червня 1922 г, відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Госакваріуму.
Цього року його відвідало близько 40 тисяч чоловік. Відвідини були безкоштовними. До 1923 р. Миколаївський Госакваріум був на утриманні місцевого наробраза, потім був переведений на держбюджет, а з березня 1934 р. - на бюджет міста.
У 1925 році при Акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і він став іменуватися Акваріум-Зоосад. З Аськанії-Нової були привезені бізони, верблюди, яки, олені, муфлони, страуси. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи. Територія була збільшена до 0,75 га. Побудовані вольєри для копитних тварин, клітки хижаків, розбитий парк.
Тут відвідувач знаходить дивовижні види лабіринтових риб: гурами, макроподи, екзотичні вуалехвости, живородки, землеводні аксолотли та інші. Тут зібрані представники морських і річкових вод всієї земної кулі. Вся багатообразна творчість природи тут - в акваріумі - видно наочно. Від рибки крихітною буквально в шпилькову головку до величезної японської саламандри, від африканських гупи до риби-шар з Ост-індії. . .
Зоологічний сад містить велику колекцію птахів - від мініатюрних колібрі до величезних орлів, групу папуг, какаду, журавлів. . . Є колекція мавп різних порід. крокодили, вовки, ведмеді, лисиці, бики, удави, зубри, олені і інші тварини. Багато в Акваріуму-зоосаді рідкісних рослин і крім того, в нім зібрана вся фауна Миколаєва.
У 1928 р. штат зоосаду складався з 9 чоловік. Н. П. Леонтович, його сім'я і деякі співробітники жили на території парка.
У 1934 р. почалися нічим не обгрунтовані репресії Н. П. Леонтовича і його сім'ї.
А 28 липня в 1937 р. він був арештований по дикому звинуваченню в зв'язках з контрреволюційно настроєною інтелігенцією і участі у військово-офіцерській організації. По сімейній легенді Н

П. Леонтович помер в Тамбовській в'язниці в 1940 р. Проте, ці дані нічим не підтверджуються, в Тамбові його ніколи не було. Дата і місце смерті Леонтовича напевно не відомі.
4 грудня 1935 р. в Акваріум-Зоосад на посаду науковця приходить Федір Григорович Нічиков, що закінчив Одеський інститут профосвіти і аспірантуру Одеського Державного науково-біологічного інституту.
З приходом в Зоосад Нічикова робота була поставлена на наукову основу: стали проводитися лекції, екскурсії, консультації. У 1937 р. він засновує кружок юних біологів, один з перших кружків юннатського Кружківці брали участь в республіканських семінарах в Києві. У 1940 р. вони представили дві роботи: "Нова порода кавових кроликів" і "Риби річок Південного Буга і Інгулу".
Наш Акваріум-Зоосад стає широко відомим в країні, і його показують найпочеснішим міським гостям. 27 грудня 1940 р. Зоосад відвідали Любов Орлова і Григорій Александров і залишили подячний запис в книзі відгуків.
На 1 січня 1941 р. Акваріум-Зоосад налічував 135 видів тварин: ссавцям 27 видів, птахів 37, плазунів 8, риб 62. 16 серпня 1941 р. до міста увійшли німецько-фашистські війська. Зоопарк не був евакуйований.
Всі роки окупації зоосад був відкритий для відвідувачів. У вересні 1942 р. в зоосаді працювали 24 людини з місячним фондом зарплати 8505 крб.
У музеї зоопарку зберігаються справжні вхідні квитки того часу, надруковані на українській і німецькій мовах, гідністю 50 коп. і 1 крб. Також в музеї є книга відгуків відвідувачів з 1937 по 1952 р. На жаль, три листи періоду війни з неї вилучено.
Під час відступу фашисти застрелили ведмедів і левів. Ось що пише в своїх спогадах Л. Е. Нічикова: ". Некоторых тварин нам вдалося заховати в підвальному приміщенні і замаскувати вхід. На територію зоопарку сипалися осколки від вибухів на заводі, лунав гул від бомбардування. У хвіртку раз у раз стукали німці і поліцаї. Німці пропонували нам йти, оскільки збиралися замінувати зоопарк. На щастя, зоопарк не замінували, ми залишалися на своєму посту. . . "
Після звільнення міста 29 березня 1944 р. , в книзі відгуків на другий день з'явився перший запис: "У звільненому Миколаєві вперше нам довелося відвідати Миколаївський Акваріум-Зоосад. Першими увійшли військова частина №251. Множина знищена німецькими загарбниками. Залишилися одні порожні клітки. Збереглися крокодили, золоті рибки, павичі і ще ряд, що, звичайно, нас і цим задовольнило з причини руйнування. У акваріумах застигла вода. Золоті риби плавають під льодом. Від Н-ськой частини командир взводу Чучков".
Проте, гроші місто знайшло, і зоосад відновлювався. Були відремонтовані клітки хижих тварин, побудовано приміщення для дрібних хижаків на 11 секцій, басейн для водоплавних птахів.
З 1948 року Акваріум-Зоосад був перейменований в Миколаївський зоопарк. В цей час він знаходився в підпорядкуванні облвиконкому, відділу культосвітроботи і фінансувався обласним бюджетом.

1 2 3 4