Організація охорони праці на підприємстві

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ

1. 1 Поняття охорони праці  та її правове забезпечення

1. 2 Загальні гарантії прав працівників на охорону праці

1. 3. Додаткові гарантії прав на охорону праці працівників, які працюють у важких і шкідливих умовах праці

РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ, УСТАНОВІ, ОРГАНІЗАЦІЇ

2. 1. Норми і правила з техніки безпеки і виробничої санітарії.

2. 2. Інструктаж і навчання працівників правилам техніки безпеки і виробничої санітарії

2. 3. Забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту

РОЗДІЛ 3.  ОСОБЛИВОСТІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я НА ВИРОБНИЦТВІ ДЕЯКИХ КАТЕГОРІЙ ПРАЦЮЮЧИХ

 3. 1. Охорона праці жінок

3. 2. Охорона праці неповнолітніх

3. 3 Охорона праці  осіб зі зниженою працездатністю.

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ 


ВСТУП

Одним з найважливіших державних завдань є охорона життя та здоров'я громадян в процесі їх трудової діяльності, створення безпечних та нешкідливих умов праці.

Науково-технічний прогрес вносить принципові нововведення у всі сфери сучасного матеріального виробництва, при цьому докорінним чином змінюються знаряддя та предмети праці, методи обробки інформації.

В Україні питаннями подальшого вдосконалення охорони праці в сучасних умовах, проведенням фундаментальних та прикладних наукових досліджень з вищеназваних питань займаються: Національний науково-дослідний інститут (НДІ) охорони праці, Державний НДІ техніки безпеки хімічних виробництв, Інститут медицини праці, Український НДІ пожежної безпеки, галузеві НДІ, проектно-конструкторські установи, навчальні заклади.

Актуальність теми курсової роботи полягає у проблемах захищеності працюючого населення; організації охорони праці на підприємстві, в установі, організації, створенні безпечних умов праці.

Мета курсової роботи є дослідження особливостей регулювання охорони праці осіб, аналіз прав працівників на охорону та захист свого здоров’я  в процесі своєї трудової діяльності

Об’єктом дослідження курсової роботи виступає поняття „охорона праці працюючого населення” як інститут трудового права.

Предметом написання  цієї роботи є організація охорони праці на підприємстві, в установі та організації різних категорій працюючого населення, державні гарантії по охороні праці.

Завданнями курсової  роботи є:

  • ознайомлення з поняттям „Охорона праці” та його правове регулювання;
  • визначення гарантій прав працівників та їх реалізація;
  • здійснення організації охорони праці на підприємстві, в установі, організації та контроль за її виконанням;
  • особливості охорони здоров’я жінок, неповнолітніх та осіб зі зниженою працездатністю.

Методи дослідження: метод теоретичного аналізу та систематизації; соціокультурний аналіз

Структура даної курсова робота складається  зі змісту, вступу, основної частини з трьох розділів, поділених на пункти, висновків, списку використаних джерел та додатків.

 

 

РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ

Охорона здоров'я - один з пріоритетних напрямів державної діяльності та національної політики.

Стаття 3 Конституції України передбачає, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. [1, ст. 4]

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Стаття 43 Конституції закріплює, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці. [1, ст. 11]

 

1. 1 Поняття охорони праці та її правове забезпечення

Право на безпечні та нешкідливі умови праці визнано в Україні одним з конституційних прав людини і громадянина. Забезпечення цього права здійснюється за допомогою системи правових соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, лікувально-профілактичних заходів та засобів.

У своїй сукупності нормативні акти про охорону праці – це правила стандарти, норми, положення, інструкції, та інші документи, яким надано чинність правових норм обов’язкових для виконання.

Охорона праці пов’язана з різними галузями науки такими як медицина, токсикологія, біологія, біохімія, хімія, механіка, фізика, епідеміологія. В останні десятиріччя  з’явилась нова наука – ергономіка, що вивчає методи взаємодії техніки і людини. Традиційно вважалось, що людина повинна пристосуватись до роботи. Використовували навіть термін „адаптація на робочому місці”. Ергономіка розробляє досить ефективні заходи щодо адаптації праці до людини внаслідок чого працівник ставиться у найсприятливіші з можливих умов по виконанню функціональних завдань. [23, ст. 98]

Легальне визначення охорони праці дається в ст. 1 Закону України „Про охорону праці”, який містить дев’ять розділів, що встановлюють загальні положення з  охорони праці, гарантії прав працівників на охорону праці, організацію охорони праці на виробництві, стимулювання охорони праці, державне управління охороною праці, державний нагляд і громадський контроль за охороною праці, відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.

Охорона праці – це система правових соціально-економічних організаційно-технічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці. [6]

За сферою дії нормативно-правові акти про охорону праці поділяються на міжгалузеві та галузеві. До державних міжгалузевий нормативних актів про охорону праці належать акти загальнодержавного користування, дія яких поширюється на всі підприємства.

До державних галузевих нормативно-правових актів про охорону праці належать акти, дія яких поширюється на підприємства, що належать до певної галузі економіки.

Особливістю законодавства України про охорону праці, є те, що значна частина питань з охорони праці регулюється нормативно-правовими актами прийнятими на конкретному підприємстві, в установі організації. Порядок їх прийняття встановлюється централізованим законодавством.

За порядком прийняття локальні нормативні акти поділяються на такі, що приймаються роботодавцем самостійно або за погодженням з працівниками підприємства та їх представниками, і такі, що приймаються загальними зборами найманих працівників. На роботодавця покладається обов’язок розповсюдження інструкцій шляхом їх видання, у вигляді брошур та плакатів. [16, ст. 473]

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні