Особливості суспільного і державного устрою Росії

ПЛАН

1. Утворення Російської централізованої держави
2. Станово-представницька монархія в Росії
3. Реформи Петра I
4. Розвиток Російської держави і права в XVIII і першій половині XIX століття
Список використаної літератури

1. Утворення Російської централізованої держави
Феодальна роздробленість продовжує існувати в XIV, XV століттях. Процес об'єднання почався в XIV столітті. Існує безліч великих князівств Новгородське, Тверське, Рязанське, Московське. В Москві складалися деспотичні риси майбутньої держави. Її зміцненню допомогло перенесення (Іваном Колетою) метрополії з Володимира до Москви і зручне розташовує останньої. Але справжнє об'єднання почалося після 1380 року, коли всі князі об'єдналися і дали відсіч татарам на Куликовому полі, що підняло моральний дух. Величезну роль в об'єднанні зіграла церква, яка міцніла не дивлячись на ярмо (її землі не обкладалися ханською десятиною). Російські князі прагнули об'єднання ще через торгову і інших вигод, тому процес об'єднання відбувався поволі і розтягнувся на XIV, XV століття і йшло далеко не гладко, а швидше, залізом і кров'ю. Свою роль зіграв і принцип єдиноспадкування який спочатку стихійно склався в Москві, а потім вже підтримувався свідомо (починаючи з Івана 3).
В кінці XIV століття відбувається ослаблення золотої орди (після нашестя Тімура) і розпад її на окремі ханства. (казанське, астраханське, кримське і т. д. ). у зв'язку з цим російські князі відмовляються платити дань (після протистояння на річці Вугрі коли обидві сторони бігли) після чого орда розпалася остаточно.
На цей же період доводиться унія православної церкви і католицької західної церкви підписана візантійсько-константинопольским патріархом. З того часу Росія єдина православна держава, звідси теорія Москва – Третій Рим. В результаті в XV столітті велика частина Російських земель з одного боку – зовні незалежні, а з другого боку з'єднані під владою князя московського.
Централізація. Князь московський відносився до приєднаних князівств, як цар вся Русь (вперше)

В 1478 році після приєднання Новгорода остаточно звільнилися від ярма. В 1485 році приєднується Твер, Рязань і т. д. З Литвою – постійна боротьба (Річ Посполита).
Після об'єднання приєднані питомі князі контролювалися ставлениками з Москви, подібні намісники присилалися і в кожну волость. Підсудність по особливо важливих справах переходить від питомих князів до високого князя. В московському князівстві створюється новий клас – дворяни (з колишніх служителів двору), які були основними воїнами великого князя, тому він нагороджував їх землею, але на умовах служби.
Державний лад в Росії того часу. Безумовно сказати важко:
1. існує вже досвід правління Золотої Орди, з'явилося поняття царя, тобто всі васали царя
2. центр управляє околицями крім розподілу князів через намісника монарха
3. з'являється термін “самодержавство”
Відношення великого князя і боярської думи. Тоді зародився принцип місництва (тобто певній посаді відповідає людина з певними заслугами його батьків). Саме поняття боярства міняється, тепер це титул тих людей які наближені до великого князя. Дума набуває формального характеру; затверджується принцип: цар сказав – бояри засудили. (тобто вже переглядають риси абсолютизму).
Судебник 1497 року (“великокнязівський судебник”) Право в цей час ще слабо розвинене. Раніше, право – статутні грамоти, що давалися намісникам земель. Російська правда перестає діяти. Тобто з'явилася потреба в створенні нових законів. Судебник і був покликаний задовольнити їх. В ньому були такі норми, як “. . судити суд боярам і мисливським і бути при суді диякону”.

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні